Chat with the Rasmussen Library

Chat Hours

Monday-Thursday

10am-4pm;
5pm-9pm
 CT

Friday Offline
Saturday Offline
Sunday 5pm-9pm CT

Chat Expectations and Guidelines

Submit a Question

Submit Your Question
Your Info
Fields marked with * are required.

Answered By: Jeneen LaSee-Willemssen
Last Updated: May 27, 2016     Views: 531

What do we know in this problem?

  • What types of candy are involved and how much each of them costs. 
  • What is the total weight and the total cost.

 

What do we want to know? 
  • How much of each kind of candy were bought. 
This means that we have two variables and thus we need two equations to solve.
Start by identifying the variables, then find ways to create equations using these variables.

 


Example:

Let p be the amount of pretzels and g be the amount of gumdrops.

Since the bag weighs 1.8 pounds, we know that p + g = 1.8

Since it cost him $1.29 and we know the individual costs, we also know that .89p + .65g = 1.29

With those two equations you can use various techniques to solve the problem.


 

Please visit with one of our math tutors in the Live Help section of Rasmussen's Online Tutoring Service for more help figuring out how to find the solution.